Windows in law building

Course Schedules and Descriptions

Fall 2023 Classes

Classes Beginning
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
9:00 am
Monday

9:30 AM-11:20 AM Child Protection Law Simulation
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Child Protection Law Simulation
Jeanne Kaiser
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Beth Cohen
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Claudia Quintero
Rm: BLC C
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Myra Orlen
Rm: BLC 1
(Description)

Tuesday

9:30 AM-10:45 AM Criminal Law
Michelle Assad
Rm: BLC B
(Description)

9:00 AM-12:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Wednesday

9:30 AM-11:20 AM Appellate Advocacy
Jessica Mahon Scoles
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Appellate Advocacy
Jessica Mahon Scoles
Rm: BLC 2
(Description)

9:30 AM-11:20 AM Global Justice Clinic & Seminar
Lauren Carasik
Rm: CLINIC
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Beth Cohen
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Claudia Quintero
Rm: BLC C
(Description)

9:30 AM-10:25 AM Lawyering Skills I
Myra Orlen
Rm: BLC 1
(Description)

Thursday

9:00 AM-10:50 AM Advanced Legal Analysis I
Todd Staples
Rm: BLC A
(Description)

9:30 AM-10:45 AM Criminal Law
Michelle Assad
Rm: BLC B
(Description)

9:00 AM-12:15 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Friday
10:00 am
Monday

10:35 AM-11:50 AM Civil Procedure
Jennifer Taub
Rm: BLC A
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Income Tax
Fred Royal
Rm: BLC B
(Description)

10:45 AM-3:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Legislative and Administrative Process
Erin Buzuvis
Rm: BLC E
(Description)

Tuesday

10:00 AM-11:50 AM Criminal Law Prosecution Clinic & Seminar
Mary Hiser
Rm: MTCT
(Description)

Wednesday

10:35 AM-11:50 AM Civil Procedure
Jennifer Taub
Rm: BLC A
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Income Tax
Fred Royal
Rm: BLC B
(Description)

10:15 AM-2:45 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

10:30 AM-11:55 AM Legislative and Administrative Process
Erin Buzuvis
Rm: BLC E
(Description)

Thursday
Friday
11:00 am
Monday
Tuesday

11:00 AM-11:55 AM Academic Success
Jordan Hall
Rm: BLC A
(Description)

11:00 AM-12:25 PM Education Law
Kevin Roy
Rm: BLC 2
(Description)

11:00 AM-12:25 PM Intellectual Property Survey
Stacey Lantagne
Rm: BLC 3
(Description)

11:00 AM-12:25 PM International Human Rights
Tim Webster
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday
Thursday

11:00 AM-12:25 PM Education Law
Kevin Roy
Rm: BLC 2
(Description)

11:00 AM-12:25 PM Intellectual Property Survey
Stacey Lantagne
Rm: BLC 3
(Description)

11:00 AM-12:25 PM International Human Rights
Tim Webster
Rm: BLC 1
(Description)

11:00 AM-12:15 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Friday
12:00 pm
Lunchtime and Events
1:00 pm
Monday

1:00 PM-2:25 PM Race and Law
Montana Martinez
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-2:15 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Uniform Commercial Code (UCC) Survey
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC C
(Description)

Tuesday
Wednesday

1:00 PM-2:15 PM Criminal Law
Michelle Assad
Rm: BLC B
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Race and Law
Montana Martinez
Rm: BLC 3
(Description)

1:00 PM-2:25 PM Uniform Commercial Code (UCC) Survey
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC C
(Description)

Thursday
Friday
2:00 pm
Monday

2:35 PM-4:00 PM Bioethics
Barbara Reich
Rm: BLC 3
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Claudia Quintero
Rm: BLC A
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Jessica Mahon Scoles
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Myra Orlen
Rm: BLC 1
(Description)

2:35 PM-4:00 PM Transactional Lawyering Seminar
Eric Gouvin
Rm: BLC 2
(Description)

2:35 PM-4:00 PM White Collar Crime
Jennifer Taub
Rm: BLC C
(Description)

Tuesday

2:00 PM-3:25 PM Criminal Procedure: Investigation
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

3:55 PM-5:20 PM Food & Drug Law
Stacey Lantagne
Rm: BLC 3
(Description)

3:55 PM-5:20 PM International Business Transactions
Tim Webster
Rm: BLC 2
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Internet Law
Luwam Dirar
Rm: BLC 3
(Description)

2:00 PM-3:15 PM Torts
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

Wednesday

2:35 PM-4:00 PM Bioethics
Barbara Reich
Rm: BLC 3
(Description)

2:45 PM-5:45 PM Federal Litigation PreTrial Phase
Hon. Mastroianni
Rm: MTCT
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Claudia Quintero
Rm: BLC A
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Jessica Mahon Scoles
Rm: BLC B
(Description)

2:30 PM-3:25 PM Lawyering Skills I
Myra Orlen
Rm: BLC 1
(Description)

2:35 PM-4:00 PM Transactional Lawyering Seminar
Eric Gouvin
Rm: BLC 2
(Description)

2:35 PM-4:00 PM White Collar Crime
Jennifer Taub
Rm: BLC C
(Description)

Thursday

2:00 PM-3:15 PM Civil Procedure
Jennifer Taub
Rm: BLC A
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Criminal Procedure: Investigation
Bridgette Baldwin
Rm: BLC C
(Description)

3:55 PM-5:20 PM Food & Drug Law
Stacey Lantagne
Rm: BLC 3
(Description)

3:55 PM-5:20 PM International Business Transactions
Tim Webster
Rm: BLC 2
(Description)

2:00 PM-3:25 PM Internet Law
Luwam Dirar
Rm: BLC 3
(Description)

3:30 PM-5:20 PM Real Estate Survey
Michael Agen
Rm: BLC C
(Description)

Friday
3:00 pm
Monday
Tuesday

3:55 PM-5:20 PM Food & Drug Law
Stacey Lantagne
Rm: BLC 3
(Description)

3:55 PM-5:20 PM International Business Transactions
Tim Webster
Rm: BLC 2
(Description)

Wednesday
Thursday

3:55 PM-5:20 PM Food & Drug Law
Stacey Lantagne
Rm: BLC 3
(Description)

3:55 PM-5:20 PM International Business Transactions
Tim Webster
Rm: BLC 2
(Description)

3:30 PM-5:20 PM Real Estate Survey
Michael Agen
Rm: BLC C
(Description)

Friday
4:00 pm
Monday

4:10 PM-5:35 PM Legislation
Jennifer Levi
Rm: BLC 1
(Description)

4:10 PM-5:35 PM Trusts and Estates
Valerie Vignaux
Rm: BLC A
(Description)

Tuesday

4:00 PM-5:50 PM Legal Aid Clinic and Seminar
Gordon Shaw
Rm: BLC E
(Description)

Wednesday

4:05 PM-5:55 PM Alternative Dispute Resolution (ADR) Survey
Myra Orlen
Rm: BLC C
(Description)

4:10 PM-5:35 PM Legislation
Jennifer Levi
Rm: BLC 1
(Description)

4:10 PM-5:35 PM Trusts and Estates
Valerie Vignaux
Rm: BLC A
(Description)

Thursday
Friday
5:00 pm
Monday
Tuesday

5:05 PM-6:00 PM Judicial Externship and Seminar
Laila Atta
Rm: BLC C
(Description)

5:05 PM-6:00 PM Law Practice Externship and Seminar
Laila Atta
Rm: BLC C
(Description)

Wednesday
Thursday
Friday
6:00 pm
Monday

6:00 PM-7:25 PM Advanced Legal Research in the Age of AI
Nicole Hiser
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Contract Drafting
Michael Agen
Rm: BLC 1
(Description)

6:15 PM-9:45 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Law and Religion
Montana Martinez
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-7:25 PM Torts
Barbara Reich
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-7:25 PM Uniform Commercial Code (UCC) Survey
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Workers Compensation
Cheryl Jacques
Rm: BLC 2
(Description)

Tuesday

6:00 PM-7:50 PM Access to Justice
Christa Douaihy
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Advanced Criminal Law
Bridgette Baldwin
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Domestic Violence
Beth Lux
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Immigration Law
Megan Kludt
Rm: BLC 2
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills I
Jessica Mahon Scoles
Rm: ONLINE
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills I
Pat Newcombe
Rm: ONLINE
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Small Business Clinic and Seminar
Bob Statchen
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday

6:00 PM-7:25 PM Advanced Legal Research in the Age of AI
Nicole Hiser
Rm: BLC B
(Description)

6:00 PM-7:05 PM Civil Procedure
Danshera Cords
Rm: BLC 3
(Description)

6:00 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-9:00 PM Mediation
Devlin Farmer
Rm: BLC C
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Professional Responsibility
Deepika Shukla
Rm: BLC 1
(Description)

6:00 PM-7:25 PM Uniform Commercial Code (UCC) Survey
Eric Gouvin
Rm: BLC A
(Description)

Thursday

6:00 PM-9:00 PM Income Tax
Fred Royal
Rm: ONLINE
(Description)

6:00 PM-9:00 PM International Law & Digital Technologies
Luman Dirar
Rm: ONLINE
(Description)

6:30 PM-9:30 PM Introduction to the Law
Julie Steiner
Rm: BLC A
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills I
Jessica Mahon Scoles
Rm: ONLINE
(Description)

6:00 PM-6:55 PM Lawyering Skills I
Pat Newcombe
Rm: ONLINE
(Description)

6:00 PM-7:50 PM Personal Injury Law
Adam Mandell
Rm: ONLINE
(Description)

Friday
7:00 pm
Monday

7:35 PM-9:00 PM Business Organizations
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

7:35 PM-9:00 PM Civil Procedure
Danshera Cords
Rm: BLC 3
(Description)

Tuesday

7:10 PM-8:20 PM Civil Procedure
Danshera Cords
Rm: online
(Description)

Wednesday

7:15 PM-8:10 PM Academic Success
Jordan Hall
Rm: BLC 3
(Description)

7:35 PM-9:00 PM Business Organizations
Rene Reich-Graefe
Rm: BLC B
(Description)

Thursday

7:10 PM-8:10 PM Torts
Barbara Reich
Rm: ONLINE
(Description)

Friday
8:00 pm
Monday

8:00 PM-9:50 PM Products Liability
Alex Grant
Rm: BLC 1
(Description)

8:00 PM-9:25 PM Trial Methods
Mark Levi
Rm: BLC A
(Description)

Tuesday

8:00 PM-9:50 PM Advanced Legal Analysis I
Stefan Sjoberg
Rm: BLC C
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Corporate Finance
Michael Fenton
Rm: BLC 1
(Description)

Wednesday

8:00 PM-9:50 PM Conveyancing
Jeffrey Knickerbocker
Rm: BLC 2
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Landlord & Tenant
James Donnelly
Rm: BLC 1
(Description)

8:20 PM-9:25 PM Torts
Barbara Reich
Rm: BLC 3
(Description)

8:00 PM-9:25 PM Trial Methods
Mark Levi
Rm: BLC A
(Description)

Thursday

8:00 PM-9:50 PM Legal Writing & Analysis
Zac Broughton
Rm: ONLINE
(Description)

8:00 PM-9:50 PM Title IX: Sex Discrimination in Education
Alexa Weyrick
Rm: ONLINE
(Description)

Friday
9:00 pm
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday

INSTRUCTIONS FOR LOCATING COURSE TEXTBOOKS:

  • Click on the bookstore link  www.wneshop.com 
  • Choose Main Campus 
  • Select Law
  • Enter Course Number 

ARCHIVED CATALOGUES AND COURSE DESCRIPTIONS